Szú elleni szerek, szú kiirtása

február 27, 2025

Szú elleni szerek, szú kiirtása

A ‘SZÚ’ és ‘SZÚIRTÁS’ kedvenc szavaink, szinte sosem használjuk, mert ez a fakárosító bogár köznyelvben elterjedt elnevezése, a Faanyagvédelem szakma ezt az elnevezést nem használja. Mégis most kivételt teszünk, mert a megkeresések nagy része így érkezik hozzánk, tehát tájékoztatást is így tudunk a leghatékonyabban adni, engedve ennek a köznyelvi használatnak.

A szú elleni védekezés rendkívül fontos, főleg bútorok, padlók és tetőszerkezetek esetében. A védekezés mikéntje attól függ, hogy megelőzni szeretnénk a problémát, vagy már fertőzött fát kell kezelni a szú elleni szerekkel.

A szú egy gyűjtőnév, amely különböző faélősködő bogarak lárváit jelöli. Ezek az apró rovarok a fa belsejébe rakják petéiket, majd a kikelő lárvák járatokat rágnak a fában, károsítva ezzel annak szerkezetét. Többnyire barna, fekete színűek, méretük 2-10 mm között van. A kifejlett bogár a fa repedéseibe rakja petéit, ahol a lárvák hónapokig vagy akár évekig rágják a fát, majd végül bebábozódnak és kirepülnek. Ezalatt az idő alatta fában járatokat rágnak, így idővel szerkezetileg a fa tönkremehet. Leggyakoribb szú félék, vagy más néven farontó bogarak a közönséges kopogtatóbogár, a nagy kopogóbogár és a házicincér.

Hogyan lehet felismerni a szúfertőzést?

  • Apró, kerek lyukak a fán (1-2 mm átmérőjűek),
  • Finom fapor a lyukak körül (ez a lárvák ürüléke),
  • Kopogó hang (egyes szúfajok (pl. a kopogóbogár) párzási időszakban hangot adhatnak ki, melyet főleg éjszaka lehet hallani).

A szú kiirtása

A szú esetében különösen igaz, hogy a legfontosabb a megelőzés, hiszen ha egyszer már fertőződött a faanyag, azt nagyon nehéz maradéktalanul kiirtani onnan. Mire kell figyelni, hogy megelőzzük a szú fertőzést?

  1. Kezelt faanyag használata – Építkezéskor vagy bútorgyártáskor érdemes előre kezelt fát vásárolni.
  2. Száraz környezet biztosítása – A szúk a nedves, elhanyagolt fát kedvelik, ezért fontos a megfelelő szellőztetés és páratartalom-szabályozás.
  3. Rendszeres ellenőrzés – Ha apró lyukakat vagy finom faport (szúlisztet) lát a fa alatt, az fertőzés jele lehet.

De hogyan kerülhet be a szú a fába a lakásban? Többféle módon juthatnak be, például fertőzött faanyag beépítésével, behurcolásával, de rajzási időszakban még az ablakon is berepülnek, bemásznak a bogarak. A gombás faanyag is lehet táptalaja a szú fertőzések, ebben könnyen elszaporodik. A megelőző faanyagvédelem tehát rendkívül fontos. Ha a fa már szúval fertőzött, több módszerrel is lehet ellene védekezni, attól függ mi az, amit kezelni szeretnénk, és milyen módszerrel.

Kisebb darabok, bútorok, fatárgyak esetén otthoni, természetes módszerekkel is próbálkozhatunk, de hatékonyságuk nem jelentős:
Hőkezelés: A szú érzékeny a hőre: 50-60°C-on elpusztul. Egy napig forró, napsütéses helyre téve vagy hőlégfúvóval kezelve a bútort ki lehet irtani őket. Ezt a módszert csak akkor próbáljuk ki, ha bútor felülete ettől nem sérül.
Fagyasztás: Ha egy kis bútordarab, tárgy fertőzött, -18°C-on, hűtőládában pár nap alatt elpusztul a szú.

Legtöbb esetben azonban a fenti otthoni módszerek nem használhatók, ilyenkor szükség van vegyszeres kezelésre vagy más professzionális módszerre.

Professzionális szú elleni szerek alkalmazása

A vegyszeres faanyagvédelem a leghatékonyabb és egyben a legtartósabb védelem szú ellen, mind a megelőzésben, mind pedig abban az esetben ha komolyabb fertőzésről van szó. Ilyenkor speciális szú elleni szerekre van szükség, melyek felvihetők ecsetelés, permetezés útján. Ezek mélyen beszívódó faanyagvédő szerek, mellyel az egész felületet kell kezelni, de különösen a lyukak körül.
Ha a szú mélyen a fába ette magát, akkor más módszerre, az injektálásra van szükség: Ezzel a módszerrel a lyukakba fecskendezhető a speciális szúirtó folyadék, majd viasszal vagy fatapasszal a lyukat le kell zárni.
Súlyosabb esetekben járható út lehet a faanyagvédelmi szakemberek által végzett gázosítás például, amikor az egész helyiséget vagy bútort lezárják, és speciális gázzal történik a szú kiirtása. Ez hatékony, ugyanakkor költséges módszer. Megemlítendő még a forrólevegős kezelés és a mikrohullámmal történő kezelés is. Ezek a módszerek akár egymással kombinálva is hatékonyan alkalmazhatók a szú kiirtására.

Fontos megemlíteni, hogy a professzionális szú elleni szerek, módszerek használata esetén mindenképp érdemes igénybe venni faanyagvédelmi szakértői segítséget. Sok időt, pénzt és energiát spórolhatunk segítségükkel!

Több évtizedes tapasztalatunk alapján a vegyszeres faanyagvédelmet részesítjük előnyben, a faanyagvédőszerek kiválasztásában szakértőink szívesen segítenek. Favédőszerek pomázi raktárunkról azonnal elvihetőek, akár 1-5 L-es kiszerelésben is lakossági felhasználásra. Forduljon hozzánk bizalommal, amennyiben faanyagvédelmi szakértőre van szüksége! 1981 óta Pannon-Protect Kft. a kivitelező partner!

Related Posts

A farontó rovarok bemutatása

A farontó rovarok bemutatása

A farontó rovarok bemutatása Az alábbiakban bemutatunk néhányat a farontó rovarok közül, melyek az épületek, műemlékek, műtárgyak...

A gombás fa kezelése

A gombás fa kezelése

A gombás fa kezelése Munkáink során egyre gyakrabban találkozunk megroggyant házakkal, elmozdult tetőkkel, szétbomlott parkettákkal,...

Faanyagvédelmi szakvélemény

Faanyagvédelmi szakvélemény

Faanyagvédelmi szakvélemény Mi pontosan a faanyagvédelmi szakvélemény és mikor van rá szükség? A faanyagvédelmi vizsgálat során a minden...

Iroda

2013 Pomáz, Hunyadi u. 5.

Nyitvatartás
Hét: 8-tól 17-ig;
Kedd – Csüt.: 8-tól 16-ig;
Pént: 8-tól 15-ig;

Impresszum
Adatkezelési tájékoztató
Jogi nyilatkozat