Lakóház faanyagvédelmi szakvéleménye – Magyarföld, Zala vármegye
2025. márciusában keresett meg minket a lakóház tulajdonosa, a lakóház tetőszerkezetének, födémének, padlójának és ajtó- és ablakszerkezeteinek vizsgálatával.
Román Árpád ügyvezetőnk a szakvélemény elkészítésére jogosult műemlékvédelmi faanyagvédelmi szakértőként (439/2013. (XI. 20.) Korm. rendelet) a jogszabályoknak megfelelően készítette el a dokumentációt.
Lakóház tető, födém, padló, ajtó és ablak faanyagvédelmi szakvéleménye
🖊 Román Árpád ügyvezetőnk tollából:
“Hogy miért volt érdekes munka a magyarföldi ház födém- és tetőszerkezet szakértése?
A lakóház az 1910-1920 közötti időszakban épült az Őrség peremvidékén. Néprajzi és népi építészeti szempontból ez a kor a hagyományos paraszti kultúra utolsó időszaka.
A ház jó építőanyagokból épült, az alaprajzi elrendezése bár a koldisállás meglétével együtt hagyományos formát mutat, mégis eltér a háromosztatú megszokott alaprajztól. Az utcára két lakószoba néz, a ház négy tengelyes, előszoba, kamra, konyha kapcsolódik az udvar felől a lakó szobákhoz.”
„Modernizálták az épületet, az egyik utcai szobában fürdőszoba került kialakításra az 1970-1980-as években, az egykori kamrában kapott helyet a WC. A födém hagyományos keresztgerendás porfödém, váltódeszkás kialakítással, nem modernizálták nem alakítottak ki városias sík mennyezetet.”
„Nagyon érdekes volt a tetőtér, ahol egészen városi építészetben elterjedt, polgári jelleget mutató térdfalas, kétállószékes tető fogadott, ami nagyobb léptékben akár egy budapesti bérház tervezett tetőterében is visszaköszönhetne.
De eltévedni nem tudnánk, a szuszék, öreg csizmák, használt kenderszövet zsákok lyukas sziták hamar a falu világába irányítják az embert. A faszerkezet helyi, kézzel faragott erdeifenyő gerendákból épült, számomra egy helyen különleges, elmésen kitalált, konzolosan megnyújtott, könyökökkel alátámasztott derékszelemennel.”
“A tető elsősorban elmozdult cserepeknek köszönhetően ázott, helyenként a kopogóbogár, házicincér végezte a munkáját az eltelt száz év alatt, egyes gerendákban jelenleg is aktívan, de a szerkezet menthető, a kétszáz éve magonc fenyők öröksége még odafigyeléssel, javítással akár 100 évig fenntartható.”
Lakóház faanyagvédelmi vizsgálata
A helyszínen az összes hozzáférhető fa elemet érzékszervi vizsgálattal, szemrevételezéssel, kopogtatással megvizsgáltuk a hozzáférhetőség határain belül (makroszkopikus vizsgálat). A fertőzött területekből mintát vettünk, melyek elemzésére is sor került (mikroszkopikus vizsgálatok: Lumagny 30X, No.:7513). A helyszíni vizsgálat és a mintavételek alapján azonosítottuk a károsítót és a károsodás mértékét. A károsító és a károsodás mértékének ismeretében tettünk javaslatot a károsodás megszüntetésére, a további fertőzések megelőzésére.
A ház tetőszerkezete kétállószékes, kontyolt tetőformájú fedélszék. A szerkezet a födémtől független.
A 2. szoba födéme az első szobával megegyező kialakítású szerkezet található, a szobában 3 gerenda fut.
A födémgerendákon és a deszkázaton lezajlott kopogóbogár fertőzés kirepülőnyílásai figyelhetőek meg.
Az utcai oldalon az elektromos vezeték egykori fémcsöve környezetében a talpgerenda és a sárgerenda ázik. Szükséges a héjazat áttörés megszüntetése.
🐛 Azonosított rovarkárosítók: Házicincér (Hylotrupes bajulus), Közönséges kopogóbogár (Anobium punctatum).
🍄Azonosított gombakárosítók: Reves (vörös vagy barna) korhadás, Házi kéreggomba Antrodia sp. (Poria csoport), Fenyő lemezestapló (Gloeophyllum abietinum).
Megállapítások, intézkedések, javaslatok
A tetőszerkezet a korának megfelelő, alapvetően jó biológiai állapotban van. A fedés lokális tönkremeneteleivel összefüggésben figyelhető meg ázás és károsodás a szerkezetben. A faanyagvédelmi szakvélemény dokumentáció táblázatában foglalt műveletek elvégzésével a szerkezet jó állapotban tartható.
Javasoltuk a 2025. év során a héjazat ellenőrzését, az elmozdult cserepek igazítását, a hiányzó cserepek pótlását, így a felújításig a szerkezet megóvható a további károsodástól.
Faanyagvédelmi szakértőnk
👷 Román Árpád ügyvezető – Faipari mérnök, Műemlékvédelmi szakmérnök, Műemléki épületdiagnosztikai szakértő
Faanyagvédelmi szakvélemény típusai, faanyagvédelmi vizsgálat típusai
- Ingyenes faanyagvédelmi tanácsadás telefonos megkeresés esetén, e-mailben küldött megkeresés esetén, küldött képek alapján
- Helyszíni vizsgálat és tanácsadás
- Faanyagvédelmi szakvélemény – szemle
- Faanyagvédelmi szakvélemény – állapotfelmérés
- Faanyagvédelmi szakvélemény – részletes
- Műemléki faanyagvédelmi szakvélemény
Faanyagvédelmi szakvélemény ár
A faanyagvédelmi tanácsadás telefonos megkeresés esetén és e-mailben küldött megkeresés esetén, küldött képek alapján ingyenes!
Faanyagvédelmi szakvéleményre részletes árajánlatot kollégáink a küldött képek és/vagy a helyszíni vizsgálat alapján rövid határidővel készítenek. Faanyagvédelmi kivitelező csapatunk és faanyagvédelmi szakértőink országszerte dolgoznak, időpont egyeztetéssel Magyarország egész területén helyszínre tudnak menni felmérni a vizsgálandó épületet, műemléket.
Faanyagvédelmi szakvélemény ár függ:
– Felmérendő ingatlan nagyságától,
– Kért vizsgálattól és dokumentáció részletességétől.
Faanyagvédelmi szakértőink
Faanyagvédelmi szakértőink a következő területeken rendelkeznek engedéllyel: Faanyagvédelem, műemléki faanyagvédelem, tűzvédelem
👷 Babos Rezső – Faanyagvédelmi szakértő, Címzetes egyetemi docens
👷 Devescovi József – Faanyagvédelmi szakértő, műemléki épületdiagnosztikai faanyagvédelmi szakértő
👷 Román Árpád – Műemléki épületdiagnosztikai faanyagvédelmi szakértő
👷 Szitányiné Siklósi Magdolna – Építészeti tűzvédelmi szakértő, faanyagvédelmi szakértő, műemléki épületdiagnosztikai faanyagvédelmi szakértő
👷 Dobner Csaba – Kertészmérnök, Faipari mérnök
Faanyagvédelem
Részletes faanyagvédelmi információ a honlapunk FAANYAGVÉDELEM oldalán: Faanyagvédelem
🐛 Farontó rovarok bemutatása: Farontó rovarok bemutatása
🍄 Farontó gombák: Farontó gombák
📞 A faanyagok védőkezelésére alkalmas megszüntető és megelőző favédőszerek tekintetében keressék a Faanyagvédelmi Tudásközpontunkat! Favédőszereink a pomázi raktárunkból azonnal vihetőek! Kapcsolat
Lakóház faanyagvédelmi szakvéleménye
Egy ház faanyagvédelmi szakvéleménye egy olyan dokumentum, amely összefoglalja egy épület faszerkezeteinek állapotát és a szükséges faanyagvédelmi kezeléseket. Ez a szakvélemény gyakran szükséges tető-, födém- vagy más faszerkezeti elemek felújításához, építési engedélyekhez és pályázatokhoz. Faanyagvédelmi szakvéleményt csak engedéllyel rendelkező faanyagvédelmi szakértő állíthat ki.
Mit tartalmaz a faanyagvédelmi szakvélemény?
- Az épület faszerkezeteinek állapotát: A vizsgálat során feltárják a faszerkezeten található károsodásokat, mint például a biológiai károsodások (pl. gomba, rovar), mechanikai károsodások (pl. törés, repedés) és az ázás vagy nedvesség által okozott károk.
- A károsodások okait: A szakvéleményben leírtak az egyes károsodások okai, például az épület szerkezeti hibái, a faanyag védelmének hiánya vagy a környezeti tényezők.
- A faanyagvédelmi kezelési javaslatokat: A szakvélemény tartalmazza, hogy milyen faanyagvédelmi kezelések szükségesek a károsodások megszüntetésére, a szerkezet megerősítésére és a további károk megelőzésére.
- Az alkalmazható faanyagvédőszereket és a kezelési technológiát: A szakvéleményben fel vannak sorolva a javasolt faanyagvédőszerek és az alkalmazható kezelési módszerek.
- A szükséges beavatkozásokat jelző jelöléseket: A szakvéleményhez mellékelik a rajzokat, amelyeken feltüntetve vannak a szükséges beavatkozások helyei.
- Fontos javítási és karbantartási munkákra való figyelmeztetést: A szakvéleményben felhívják a figyelmet az épület állagmegóvása szempontjából fontos és halaszthatatlan javítási, karbantartási munkákra.
Mikor van szükség faanyagvédelmi szakvéleményre?
- Tető- és födémek felújításakor: A tető- és födémek felújítása előtt a faszerkezet állapotát ellenőrizni kell, és amennyiben károsodások vannak, azokat kezelni kell.
- Építési engedélyekhez: Sok esetben az építési engedélyekhez csatolni kell a faanyagvédelmi szakvéleményt.
- Épületfelújítási pályázatokhoz: A pályázati anyagok mellékletéhez gyakran szükséges a faanyagvédelmi szakvélemény.
- Tetőtér beépítéseknél: Amennyiben tetőtér beépítésre kerül sor, a faszerkezet állapotát ellenőrizni kell.
- Emeletráépítéseknél: Emeletráépítések során szintén szükséges lehet a faanyagvédelmi szakvélemény.
- Faanyag-védőkezelési munkák előtt: Ha az épületben faanyag-védőkezelési munkákra kerül sor, a faszerkezet állapotát ellenőrizni kell.