Barát vagy kártevő? Amit a kék fadongóról tudni érdemes
A kék fadongó (latinul: Xylocopa violacea) kifejezetten békés méhfaj és kitűnő beporzó, különösen a mély virágoknál, nagyon szereti például a levendulát, zsályát, rozmaringot, pillangóvirágot. Külsőre kifejezetten látványos, kékesfekete színe miatt gyakran fekete méhként is emlegetnek. Általában tavasszal és nyár elején aktív. Eddig a jó tulajdonságai. Sajnos azonban faanyagvédelmi szempontból károkat is okoz, ugyanis fészkét, petéit nem élő faanyagba fúrt járatokba helyezi el. Így kárt tehet az épületek tetőszerkezetben, pergolán, kerti bútorban.
A kék fadongó az egyik legnagyobb testű méhfaj, 2-3 cm hosszú mélyfekete testű, fémesen kékes-lilás színű szárnyakkal. Erős, zümmögő repülési hangot ad ki. Magányosan él, nem épít kolóniát. A kék fadongó lárváit elhalt fákban kirágott járatokba helyezi el, ez a kék fadongó fészke. Érdekesség, hogy a lárvák nem rágják a fát, mert az anya virágporpogácsát hagy nekik táplálékul. Tehát a nőstény dongó okoz csak kárt a fában.
A kék fadongó csípése
Nagyon ritkán csíp, csak akkor, ha megfogják vagy fenyegetve érzi magát. Ha mégis megtörténne, hogy valakit megcsíp, akkor az eredmény hasonló a darázs csípéséhez: bepirosodik, bedagad a csípés és viszket, akár allergiás reakció is előfordulhat.
A kék fadongó ellen
A kék fadongó ritka, védett, és nagyon hasznos a beporzásban. Ha azonban szeretnénk távol tartani őket a kerti faépítményeinktől, legfontosabb a megelőzés: kezeljük le a fát lazúrral, olajjal, lakkal, vagy festékkel. Ecet vagy citronella alapú fújós szerekkel is távol tarthatjuk a nőstényt. Tartsuk karban a korhadt elemeket.
A kezeletlen faanyagon a fadongó rágási nyomait úgy vehetjük észre, hogy a rágás alatt fűrészpor szerű lehullott morzsalékot találunk. A járatok a felszínen általában nem láthatóak, hosszúak, függőlegesek. A meglévő járatokat fahánccsal és faragasztóval (nem elpusztítani, csak kiszorítani!) betömhetjük. A harkályok is előszeretettel feszítik ki a fából a lárvákat.
Alternatív megoldásként a kert szélére érdemes lehet elhelyezni „rovarhotelt” vagy korhadt rönköt, hogy oda fúrjanak inkább, ne a gerendába.
Szakértőink a küldött képek alapján telefonon és e-mailben ingyenes tanácsadással segítenek. Kérje szakértőink véleményét e-mailben vagy telefonon!
Több évtizedes tapasztalatunk alapján a vegyszeres faanyagvédelmet részesítjük előnyben, a faanyagvédőszerek kiválasztásában szakértőink szívesen segítenek. Favédőszerek pomázi raktárunkról azonnal elvihetőek, akár 1-5 L-es kiszerelésben is lakossági felhasználásra. Forduljon hozzánk bizalommal, amennyiben faanyagvédelmi szakértőre van szüksége! 1981 óta Pannon-Protect Kft. a kivitelező partner!